Przydatne wskazówki w modelowaniu powierzchniowym

Czy wiesz, że… ?

Modelowanie powierzchniowe ma tę zaletę, że możesz o wiele łatwiej formować kształt. Dzieje się tak dlatego, że powierzchnia nie ma grubości, a więc mniejsze znaczenie ma tzw. minimalny promień krzywizny. W wielu przypadkach powierzchniami w ogóle da się coś wykonać, a bryłowo nie było by to możliwe.

Jednak i w takim modelowaniu pewne rzeczy można zrobić łatwiej lub na około.

Przykład 1.

Coś na wzór ślimaka, nie da się tego wykonać w jednym kroku dlatego, że daną krawędź musisz zaznaczyć dwukrotnie. A zgodnie z zasadą, że zaznaczając coś drugi raz zostanie odznaczone – nie ma to sensu. Oczywiście można oszukać system robiąc linie szkicu/krawędzie do prowadzenia z mikro przerwą pomiędzy.

modelowanie powierzchniowe

modelowanie powierzchniowe

 

Przykład 2.

Płynne zakończenie smukłej geometrii. Nie da się tego dobrze zrobić w jednym kroku, gdyż elementem końcowym powinien być wówczas punkt. Wszystko, co jest wyciągane do punktu (poza ostrymi kształtami) nie będzie smukłe i płynne. Dlatego w pierwszym kroku/krokach tworzymy główny kształt, a w oddzielnym wykonujemy końcówkę.

modelowanie powierzchniowe

modelowanie powierzchniowe

Chcesz nauczyć się modelować powierzchniowo?

Polecam podręcznik mojego autorstwa, w którym szczegółowo opisałem wszystkie narzędzia. Oprócz tego pozycja zawiera mnóstwo ćwiczeń z obszaru powierzchni, narzędzi do form oraz tworzenia wizualizacji.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.