Wymiarowanie konstrukcji spawanej od osi do osi

Vet du, den där… ?

wymiarowanie po osiach

W projektowaniu trójwymiarowych konstrukcji spawanych można stosować wiele technik. Nie zawsze musisz wyciągać wszystkie człony konstrukcyjne po szkicu, często można skorzystać z lustra czy szyku obiektu.

W takim przypadku w środku geometrycznym nie ma linii szkicu.

To z kolei może utrudnić pokazanie wymiarów na rysunkach. Zobacz jak można dość szybko wstawić osie w profilach rur innych niż okrągłe.

1. Jag sätter in den punkt geometryczny na środku ściany.

wymiarowanie po osiach

2. Jag sätter in den axel wskazując punkt oraz ścianę. Jeśli końce członów są ścięte, możesz wstawić płaszczyzny w odniesieniu do ścian i oś na ich przecięciu.

wymiarowanie po osiach

W rysunku wystarczy pokazać: szkice, osie oraz tymczasowe osie. Kom ihåg, że w rurach okrągłych nie musisz wstawiać osi (tam gdzie nie ma w środku szkicu), gdyż program automatycznie generuje tzw. tymczasowe osie. Z kolei szkice szkieletu muszą być widoczne w rysunku. Ale możesz je pokazać w drzewie niezależnie od tego, czy zostały ukryte w oknie modelu.

wymiarowanie po osiach

Jest jeszcze taka ewentualność, że po skończeniu modelowania wykonuję kopię całego szkicu szkieletu poprzez konwersję do szkicu 3D. Następnie odbijam ten szkic lustrem względem płaszczyzn. W ten sposób uzyskuję szkice w środku każdej rury, niestety da się tak zrobić tylko w przypadku symetrycznych konstrukcji.

lustro szkicu 3d

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.