Lo sabías, ese… ?
Tabelę rysunkową można uzupełniać na kilka sposobów. Jedną z metod jest opracowanie szablonu właściwości i uzupełniania karty właściwości po prawej stronie. Właściwości te mogę być generowane w modelu (notario público. masa czy materiał) lub rysunku (notario público. nr rysunku).
Inną bardzo niefajną metodą jest zostawienie pustych pół tekstowych w miejscu tabelki, po to by uzupełniający po dwukrotnym kliknięciu mógł wpisać dane. Niektórzy mają równie absurdalny pomysł i takie pola zostawiają do uzupełnienia w edycji formatu arkusza – obu rozwiązań kategorycznie odradzam!
A kompromis stanowią Pola bloku tytułowego dostępne pod prawym przyciskiem w Edycji formatu arkusza. Jest to forma pustej notatki do uzupełnienia, ale odpowiednio przygotowana.
1. Na początku wstawiamy adnotacje bez tekstu – czyli takie puste, sformatowane pola tekstowe w odpowiednim miejscu tabeli. Po zatwierdzeniu będą widoczne jako prostokąt z krzyżykiem.
2. Później należy zaznaczyć ramką obszar, gdzie będą występować notatki – może to być cała tabelka rysunkowa.
3. Następnie wskazujemy pole, dodajemy etykietę i zatwierdzamy. Takich pół może być wiele. Wychodzimy z edycji formatu arkusza.
4. Na rysunku zbliżamy się kursorem do tabeli – pojawi się pomarańczowa przerywana ramka, w którą klikamy dwukrotnie. Ta ramka oraz specjalne oznaczenie obok kursora oznacza, że zostały zdefiniowane Pola bloku tytułowego.
Po dwukrotnym kliknięciu widoczne będą niebieskie pola tekstowe, gdzie wpisujemy odpowiednie opisy zgodnie z definicją z etykiety. Ta metoda jest bardzo bezpieczna, ponieważ pola tekstowego nikt omyłkowo nie usunie. Poza tym już jest zdefiniowane formatowanie i całość może być zapisana w szablonie rysunku.
Marco de borde en parte