你知唔知, 那… ?
Obecnie technologia skanowania 3D jest coraz bardziej popularna. W związku z tym firmy zlecają odtworzenie detali poprzez skanowanie, co jest szczególnie przydatne w przypadku skomplikowanych kształtów trudnych do zmierzenia.
Skanowanie umożliwia też weryfikację jakości poprzez nałożenie skanu na źródłowy plik 3D CAD.
Dzisiaj dwa słowa o tym, co otrzymujemy w wyniku skanowania.
Po zeskanowaniu/zmierzeniu elementu otrzymujemy chmurę punktów lub siatkę trójkątów (czyli połączonych punktów). Następnie w specjalnym oprogramowaniu dołączonym do skanera lub w oddzielnej aplikacji konwertujemy siatkę na powierzchnię. Powierzchnie otrzymane w wyniku konwersji mogą mieć różną jakość. Zazwyczaj programy dołączone do skanerów generują dobrej jakości powierzchnie – na pewno lepsze, niż te wygenerowane za pomocą dodatku SOLIDWORKS 掃描到3D.
Jednakże taka powierzchnia lub bryła składa się z dziesiątek łatek, które tylko na pierwszy rzut oka wydają się wygładzone.
W rzeczywistości na granicach łat mogą powstawać mikroodchylenia. Taki gotowy przekonwertowany model powierzchniowy/bryłowy nadaje się do wydruku 3D, ale nie nadaje się do wykonania formy wtryskowej. Wszystkie niedoskonałości byłyby widoczne.
Jakimi narzędziami możesz to zweryfikować?
Jednym z podstawowych narzędzi analitycznych dostępnych na karcie 率 係 Zebra.
Kolejnym pomocnym narzędziem jest 曲率, pozwalająca wykryć nagłe zmiany krzywizn na sąsiadujących ścianach.
I jeszcze jedno narzędzie – Analiza odchylenia. Wymaga zaznaczenia krawędzi w celu oceny, czy istnieje gładkie (styczne) przejście czy z załamaniem.
Na przykładzie takiego przekonwertowanego modelu jak wyżej, można łatwo stwierdzić, że model nie jest idealny. Do niektórych celów będzie wystarczający, a do innych konieczne będzie zbudowanie geometrii na nowo. To wymaga jednak biegłej znajomości modelowania powierzchniowego.
Jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką to odsyłam do specjalistycznej książki na ten temat: https://solid-podreczniki.pl/produkt/solidworks-2014-modelowanie-powierzchniowe/
留言