Czy wiesz, że… ?
Rozważmy taką sytuację. Mamy belkę (wykonana dowolną techniką) i należy na jej końcu dodać ścięcie pod kątem 45 stopni.
Można to wykonać naprawdę na wiele sposobów, ale czy któryś z nich jest lepszy niże inne?
1. Sfazowanie.
Ta metoda wymaga odznaczenia opcji Styczne rozejście się oraz wpisania wysokości profilu. Dlatego nie uważam jej za szczególnie przydatną w takiej sytuacji.
2. Odcięcie linią szkicu.
Rozwiązanie polegające na narysowaniu otwartego konturu z wierzchołka i odcięcie szkicem fragmentu. Metoda prosta i skuteczna, ale trzeba szkic narysować. Można co prawda to troszkę usprawnić tworząc taką operację z biblioteki (lub sam szkic z odniesieniami).
3. Pochylenie.
W tym przypadku rozwiązanie wydaje mi się mniej oczywiste, gdyż Pochylenie najczęściej stosuje się w projektowaniu elementów z tworzyw sztucznych. Ale można operacje zastosować do pochylenia ściany końcowej.
4. Przenieś ścianę – Obróć.
Moja ulubiona operacja w takiej sytuacji, gdyż obracając ścianę nie zmienia ona swojego ID. Oznacza to, że jeżeli ściana była powiązana w złożeniu lub istniały wymiary odnoszące się do tej ściany, nie zdezaktualizują się!
Jako oś obrotu należy zaznaczyć dolną krawędź modelu.
Zwróć uwagę, że każda z tych metod pozwala dowolnie ustalić kąt. Jednak najlepiej zbliżone konstrukcje rysować w module Konstrukcji spawanych, gdzie cięcia generowane są automatycznie.